Fascinace technikou, na kterou si můžete sáhnout

Tento týden probíhá na naší škole prezentace infotruck(me), což je projekt Svazu bavorských zaměstnavatelů v oblasti kovo- a elektroprůmyslu (bayerische Metall- und Elektro-Arbeitgeberverbände) bayme vbm a z jeho pověření jej provozuje Vzdělávací institut bavorského hospodářství (Bildungswerk der Bayerischen Wirtschaft). Zástupci projektu prováděli svoji prezentaci v doprovodném kamionu, kde byla připravena expozice s ukázkou zaměření. Ukázky byly provázené odbornými asistenty a probíhaly v německém jazyce. Žákům byli k dispozici 2 překladatelé. V rámci prezentace si žáci vyzkoušeli 2 odborná pracoviště – strojní obrábění a elektrotechniku. Strojní obrábění probíhalo na CNC stroji, který si žáci sami zkoušeli naprogramovat na požadovanou činnost. Úkolem bylo do kovové krychle vyfrézovat jednoduchý nápis. Zadání jednotlivých kroků probíhalo na počítači, kde žáci zadávali souřadnice pro jednotlivé kroky CNC frézky. Žáci si tak procvičili své znalosti odečítání v souřadnicovém systému, navíc v 3D prostoru (osa Z) a své poznatky získané při teoretické přípravě ve škole, vyzkoušeli aplikovat v praxi.

Druhým stanovištěm byla elektrotechnika. Prezentace začala u velkého modelu 3 fázového elektromotoru, kde žáci sledovali průběh činnosti rotoru v podobě magnetu a jeho reakce na jednotlivé fáze (cívky) statoru. V další části si žáci vyzkoušeli své znalosti při zapojení vybraných elektrotechnických součástek, které již probírali ve výuce – zapojení elektromotoru, diody, rezistoru a elektrického ventilátoru. Na zapojeních mohli zkusit rozdíl mezi sériovým a paralelním obvodem a zjistili, jakým způsobem lze například regulovat otáčky elektromotoru.

Na závěr se žáci mohli prohlédnout ve velkém dutém zrcadle a ověřit si své znalosti z oblasti optiky – pozorování vlastností obrazu v zrcadle.

Info Truck 2013

školní zpravodaj / 5.zář 2013 T. Kolík