Význam a formy dopravní výchovy ve škole

Jaro a blížící se konec školního roku s sebou přinášejí pro děti a žáky řadu nebezpečných nástrah, mezi něž podle policejních statistik patří i silniční nehody. Děti jako chodci, cyklisté nebo spolujezdci jsou nejzranitelnější skupinou v dnešním stále silnějším a rychlejším silničním provozu.

Cílem dopravní výchovy na 1. stupni je získání vědomostí, dovedností a návyků v oblasti bezpečného a ohleduplného chování v silničním provozu a prevence ke snížení nehodovosti a rizikových situací. Dopravní výchova je v ŠVP zařazena do několika vzdělávacích oblastí, jejichž témata jsou obsahem prvouky v 1. až 3. ročníku, vlastivědy ve 4. a 5. ročníku, ale i tělesné výchovy a českého jazyka na 1. stupni.

Ve výchovně vzdělávacím procesu máme možnost využívat různé materiály vydávané Besipem, např. soubory dopravních značek, nástěnné obrazy nebo pracovní sešity. U dětí jasně vítězí zajímavé interaktivní programy zaměřené na dopravní výchovu, jako např. bezpecnecesty.cz, skodahrou.cz, ibesip.cz/dopravni-vychova/, zachranny-kruh.cz. Řada dětí se k aktivitám z těchto webových stránek vrací i doma.

U žáků 3. a 4. ročníku jsou velmi oblíbené návštěvy dopravního hřiště, kde se děti formou zábavy učí, jak se správně pohybovat v běžném provozu, testují zde své znalosti a nakonec zde mohou získat třeba i průkaz pro malé cyklisty. Další formou dopravní výchovy v naší škole je Dopravní soutěž mladých cyklistů, která se již několik let pravidelně uskutečňuje v jarních měsících. Nejlepší účastníci školního kola utvoří dvě čtyřčlenná družstva, která reprezentují naši školu v oblastním kole v areálu ÚAMK v Českých Budějovicích. Pořadateli této soutěže jsou Magistrát města, Městská policie Č. Budějovice, Policie ČR a Červený kříž. K vyšší efektivnosti dopravní výchovy každoročně využíváme nabídky preventivních programů Městské policie tematicky zaměřených na správné chování chodců a cyklistů.

Přestože je žák na konci 1. stupně vybaven mnoha klíčovými kompetencemi, v dopravní výchově se pokračuje i na 2. stupni. Cílem začlenění dopravní výchovy do výchovně-vzdělávacího procesu na 2. stupni ZŠ je prohlubovat a upevňovat znalosti a dovednosti z oblasti bezpečnosti v silničním provozu získané na 1. stupni ZŠ. Dále rozvíjet poznání a obohacovat tuto oblast o další poznatky a etickou stránku problematiky.

školní zpravodaj / 26.dub 2017 M. Michalovová

Veřejný profil zadavatele | MŠMT | RVP | 16.7.2024