Vztlaková síla
Vztlaková síla je neviditelná síla, která nadnáší tělesa v kapalině nebo v plynu. Díky ní plave loď na vodě a balónek stoupá vzhůru ve vzduchu. Vztlaková síla působí ve všech tekutinách. Vztlaková síla je to, co cítíš, že tě vynáší zpátky na hladinu, když skočíš do vody.
Jak vzniká vztlaková síla?
Když ponoříme těleso do kapaliny (například do vody), kapalina začne na těleso působit silou směrem vzhůru. Tato síla se nazývá vztlaková síla. Vzniká proto, že tlak vody záleží na hloubce. Ve větších hloubkách naměříme vyšší tlak.
Příklady fungování vztlakové síly
Obrovské lodě z ocele plavou na vodě právě díky vztlakové síle!
Ačkoliv je ocel těžší než voda, loď má uvnitř spoustu vzduchu a její celková hustota je nižší než hustota vody. Díky tomu loď vytlačí dost vody, aby vztlaková síla unesla její váhu – a tak plave!
Horkovzdušný balón létá díky vztlaku ve vzduchu
Teplý vzduch uvnitř balonu je lehčí než studený vzduch kolem. Balón tedy „vytlačí“ těžší vzduch, a vztlaková síla ho nadnáší vzhůru – podobně jako loď ve vodě!
Tučňáci a tuleni využívají vztlak při plavání
Když chtějí stoupat nebo klesat ve vodě, mění množství vzduchu ve svých tělech (například v plicích). Tím si upravují vztlak.
Ryby mají plynový měchýř
Pomocí něj mění svou hustotu – když ho naplní vzduchem, stoupají, když ho vyprázdní, klesají. Je to jejich „vztlaková výbava“!
Led plave na vodě, protože je lehčí než voda
To je vzácný případ – většina látek je v pevném stavu těžší než v kapalném, ale voda je výjimka. Díky tomu mohou žít pod ledem v zimě ryby – protože led zůstává na hladině.
Archimédés objevil vztlak ve vaně
Když si sedl do vany, voda přetekla – a on pochopil, že těleso vytlačí tolik vody, kolik samo zabere místa. Prý tehdy vykřikl „Heuréka!“ a běžel nahý po městě. Což v té době bylo ale naprosto normální. Oblečení se nosilo hlavně jako projev bohatství a majetku a nebo kvůli práci.
– Archimédův zákon
– Simulátor
– Kilo peří nebo kilo železa? (Rozhlasová verze)