Archimédův zákon
Archimédés ze Syrakus žil před více než 2200 lety. Jako první dal dohromady závěr pozorování o souhře chování těles a kapaliny, do které se těleso ponořuje.
Těleso ponořené do kapaliny je nadlehčováno silou, rovnající se tíze kapaliny stejného objemu jako je ponořená část tělesa.
Čím je pro nás Archimédův zákon zajímavý?
Asi nejdůležitější je tato pasáž: „tíze kapaliny stejného objemu“. Ve vztahu k tělesu mluví poučka pouze o objemu. Žádné další vlastnosti tělesa reakci neovlivňují. Takže bez ohledu na materiál (tedy hustotu látky) tělesa, zareaguje kapalina vždy stejně! Je tedy jedno, jestli ponořím do vody 1 m3 oceli nebo 1 m3 dřeva. Kapalina bude působit na těleso pouze s ohledem na ponořený objem.
Lze tedy určit objem těles, která mají komplikovaný tvar a těžko by se vypočítával.
Archimédes ze Syrakus
Archimédes ze Syrakus, jeden z nejvýznamnějších myslitelů starověkého Řecka, byl matematik, fyzik, inženýr a astronom, jehož objevy a vynálezy mají zásadní význam dodnes.
Archimédes se proslavil i konstrukcí válečných strojů, jako byly katapulty, a podle některých zdrojů možná i systémem zrcadel, které měly zapalovat nepřátelské lodě. V matematice objevil vztahy mezi povrchem a objemem koule a její opsané válcové plochy.
Mezi jeho nejslavnější vynálezy patří Archimédův šroub, zařízení pro čerpání vody, které se stále využívá například v zavlažování nebo odvodňování. Vynalezl také složenou kladku, která umožňuje zvedat těžké břemeno s menším úsilím.